Dostatočný príjem tekutín je pre ľudský organizmus nesmierne dôležitý. Voda v organizme má funkciu udržiavania hydratácie, dôležitej pre fyzický aj duševný výkon tak u detí ako aj u dospelých. Detský organizmus stráca potením veľa vody v snahe udržať si telesnú teplotu, preto je dôležité kontrolovať príjem tekutín hlavne v horúcom počasí. Deti pri hre väčšinou zabúdajú piť a tak je dôležité im vodu v priebehu dňa ponúkať.
KOĽKO TEKUTÍN MÁ DIEŤA DENNE PRIJAŤ?
Potreba množstva vody sa s vekom mení. Vo všeobecnosti však platí, že čím menšie je dieťa, tým je na stratu vody náchylnejšie. Dieťa v prvom polroku života by malo prijať denne približne 150 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti, v druhom polroku 100-120 ml, vo veku 2-3 roky 100 ml. Z uvedeného vyplýva, že u väčších detí sa potreba vody vekom znižuje. Nie je však nutné deti nasilu nalievať vodou, voda je obsiahnutá v materskom aj umelom mlieku, v polievkach, v ovocí a zelenine. Množstvo potrebných tekutín závisí aj od momentálneho stavu, zvyšuje sa napríklad pri chorobe, hnačkách, zvýšenej teplote, tiež pri zvýšenej fyzickej aktivite a v horúcom počasí.
DOJČENÉ DETI
Najmenšie deti nevedia dať najavo svoj smäd. Dojčatá majú dostatočný prísun vody najmä v prednom mliečku, ktoré smäd zahasí, preto nie je nutné dojčenému dieťaťu podávať čaje, či iné nápoje. Je to, samozrejme, za predpokladu, že dostatok tekutín príjíma matka. Preto nemajte obavy, že vaše dieťatko je smädné, pokiaľ ho plne dojčíte. Nároky sa môžu zvýšiť v letnom období, keď sa dieťatko dožaduje mliečka častejšie. Je to však normálne a nemusíte sa znepokojovať.
NEDOJČENÉ DETI
U nedojčených detí, ktoré pijú umelé mlieko sa odporúča pridávať ešte 50 – 70 ml vody na kilogram hmotnosti na deň. Na podávanie tekutín môžete okrem klasickej fľaše s cumlíkom použiť kojenecký pohárik alebo lyžičku.
STARŠIE DETI
Ako sme už spomínali, staršie deti prijímajú okrem mlieka už aj rôzne príkrmy vo forme kaše, polievok, ovocia, zeleniny, či mliečnych výrobkov. Všetky tieto produkty obsahujú aj vodu, preto sa rátajú do príjmu tekutín. Je potrebné sa vyvarovať najmä sladeným nápojom, umelým farbivám v rôznych džúsoch a limonádach. Podávajte dieťatku čistú vodu, nesladený čaj alebo ovocnú šťavu. Zabezpečíte mu tak dostatok tekutín počas celého dňa.