Bruško pomaly rastie a vy sa obzeráte po kočíku, postieľke, autosedačke, kozmetike a iných veciach, potrebných pre nového človiečika. S blížiacim sa pôrodom si však nezabudnite zbaliť aj veci do pôrodnice tak, aby ste nachystanú tašku v prípade potreby len zobrali spoza dverí a utekali po svoj roztomilý batôžtek. Aby ste na nič nezabudli, prinášame malý návod, podľa ktorého si veci môžete včas nachystať a v pôrodnici vám nebude nič chýbať.
Tašku si zbaľte minimálne mesiac pred termínom pôrodu. Vecičky pre bábätko nachystajte vopred oteckovi, ktorý ich prinesie do nemocnice, stačí až v deň vášho prepustenia.
BALÍME SA DO PÔRODNICE
V taške budúcej mamičky by nemali chýbať:
- nočná košeľa so zapínaním vpredu
- župan
- minimálne dva uteráky, z toho jeden veľký
- prezúvky
- spodné prádlo - nohavičky a podprsenky, vhodné na dojčenie
- hygienické potreby - toaletný papier, zubná pasta, kefka, sprchový gél a šampón, mydlo, hrebeň, hygienické vreckovky, krém, balzam na pery
- vložky, odsávačka mlieka, časopis, knihu, nabíjačku na telefón, iné veci osobnej potreby
- doklady - tehotenská knižka, občiansky preukaz, karta poistenca a sobášny list (kvôli potrebám matriky)
- vo väčšine pôrodníc je potrebné mať so sebou pre bábätko od narodenia aj dostatočné množstvo jednorázových plienok, krém proti zapareninám a vlhčené utierky
Aj keď veci pre bábätko je potrebné doniesť až po prepustení, nachystajte ich ešte pred odchodom.
Zbaliť by ste mala:
- bavlnenú košieľku alebo body
- dupačky, svetrík, čiapočku (veľkosť 52 - 58)
- dve bavlnené plienky, jednu alebo dve jednorazové
- zavinovačku s letnou alebo zimnou vložkou, v zime tiež deku
- autosedačku
VÝBER PÔRODNICE
Vyberte si pôrodnicu, ktorá je blízko vášho bydliska, a to najmä z jediného dôvodu - aby ste stihli prísť včas. Kritéria pre výber pôrodnice sú rôzne, ako sa rôznia aj individuálne nároky mamičiek. Niektoré mamičky preferujú nadštandardné služby, čo je veľkou výhodou. Za poplatok môžete mať nadštandardnú izbu, kde môžete neobmedzene prijímať návštevy, máte k dispozícii vlastné sociálne zariadenie, televízor, postieľku a prebaľovací pult s príslušenstvom. Na "obyčajných" izbách si však vymeníte skúsenosti s ostatnými mamičkami, no na úkor pohodlia a súkromia, ktoré ponúka izba nadštandard.
Keď ste absolvovala predpôrodnú prípravu, určite ste sa dozvedela mnoho zaujímavých vecí. Ak vám však stále nie je niečo jasné, spýtajte sa to zdravotnej sestry, alebo lekára. Posledný mesiac by ste mala chodiť častejšie do poradne a to do pôrodnice, v ktorej ste sa rozhodla rodiť. Prečítajte si informácie na nástenkách, zistite si všetko, čo vás zaujíma.
Keď nastane "váš" deň, bude všetko možno inak ako ste si naplánovala. Jediná vec, ktorá vás bude v tento deň zaujímať je šťastný koniec tehotenstva a zároveň krásny začiatok nového života. Držíme vám palce a prajeme rýchly a bezproblémový pôrod!
Otecko pri pôrode – áno alebo nie?
Prínos prítomnosti otecka pre matku pri zrode nového života je diskutabilnou témou, nakoľko nie je známe, že by sa o tom robili relevantné prieskumy. Ak sa na to pozrieme z prirodzeného hľadiska, u cicavcov samec nikdy neasistuje samici pri pôrode, práve naopak, väčšina necháva rodičku samú a sťahuje sa kdesi do úzadia. V minulosti otcovia tiež čakali v inej miestnosti, alebo vonku, pri pôrodoch boli výlučne ženy - pôrodné baby, z mužského osadenstva jedine lekár.
Dnes je prítomnosť otca akýmsi moderným trendom, ktorý však má svoj význam. Predstavuje psychickú podporu a možno aj túžbu byť pri tom, ako sa prvý raz ozve hlas potomka. Rozhodnutie, byť alebo nebyť pri pôrode je však slobodné a ponechané individuálne na každý jeden rodičovský pár.
TRAUMA ALEBO ZÁŽITOK?
Pôrod je udalosť, ktorá sa neopakuje každý deň. Je to úžasný zážitok, neopakovateľná chvíľa, ktorú však každá žena vníma inak a jej partner takisto. Je to však aj čas utrpenia a bolesti. Vnímanie udalostí na pôrodnej sále vplýva inak na každého človeka. U jedného môže vyvolať veľký citový zážitok, u iného doživotnú psychickú traumu. V ojedinelých prípadoch dochádza po negatívnom zážitku u mužov k sexuálnym poruchám, ktoré vytvoria akýsi "blok" a intímny život partnerov potom prestane fungovať.
PRÍNOS ALEBO KATASTROFA?
Žiadna žena by nemala svojho partnera do ničoho nútiť, nech by ho pri pôrode akokoľvek chcela mať. Malo by to byť jeho slobodné rozhodnutie a mal by byť oboznámený so všetkým, čo tam na ňho čaká. Keď však manžel nechce ísť, nech radšej ostane pochodovať na chodbe. Pohľad na krv nezvládne každý, v mnohých prípadoch má potom personál s "hrdinami" robotu navyše. Naopak, ak sa po hlbokom zvážení rozhodne byť pri tom a zvládne to, môže byť veľkým prínosom pre manželku, môže ju masírovať, pomáhať jej predýchavať kontrakcie, upokojovať ju, držať ju za ruku. Tento zážitok partnerov ešte viac spojí a ich vzťah sa utuží.
Celých deväť mesiacov máte s partnerom na to, aby ste sa správne rozhodli. Jedine obojstranný a dobrovoľný súhlas môže priniesť neopakovateľný zážitok a nekonečné šťastie z úvodných spoločne strávených chvíľ.